Warsztaty wakacyjne dla dzieci "Powrót do przeszłości"

Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej organizuje w Skansenie warsztaty wakacyjne dla dzieci w wieku 7-12 lat pod nazwą „Powrót do przeszłości”. Pomysł zrodził się z chęci powrotu do naturalnego i prostego życia jakie wiedli nasi przodkowie, co idealnie komponuje się z charakterem Skansenu - Zagrody Wsi Pszczyńskiej. Żyjemy w czasach, w których atakują nas coraz częściej choroby przewlekłe. Obecnie bardzo poważnym i częstym problemem jest nadpobudliwość dzieci, ich problemy z koncentracją i wiele innych zaburzeń. Podłoża tych schorzeń można z całą pewnością dopatrywać się m.in. w sposobie odżywiania, zanieczyszczeniu środowiska i ogólnie pojętym stylu życia, który niestety w dzisiejszych czasach odbiega od stylu życia naszych przodków. Prawdą jest, iż nie jesteśmy w stanie powrócić do czystego świata, w jakim żyli nasi dziadkowie/pradziadkowie, ale są pewne aspekty, na które mamy wpływ i możemy wprowadzić zmiany, które pozwolą nam i naszym dzieciom na prawidłowy rozwój i wspieranie naturalnej odporności. Pamiętajmy, że zdrowe nawyki należy wpajać od dzieciństwa, ponieważ „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”. Zajęcia będą odbywały się w grupie 12 osobowej.

Przewiduje się organizację warsztatów w następujących terminach:

20.08.2018

9.30 – 10.00 – śniadanie połączone z wykonaniem świeżego soku warzywnego, smoothie lub przekąski;

10.00 – 12.00 - „ Jestem Zosia, Jestem Tomek… wybuduję sobie domek” - przybliżenie dzieciom tematyki ceglanych i drewnianych domów połączone z planowaniem, projektowaniem, rysowaniem, wyklejaniem dziecięcych domów marzeń. Podczas zajęć zostaną wykorzystane materiały znalezione w domu, ogródku, lesie… a przy okazji dzieci dowiedzą się z czego nasi dziadkowie i pradziadkowie budowali swoje domy gdy na świecie nie było sklepów i składów budowlanych;

12.00 – 12.30 - obiad

12.30 – 14.30 - „ Z dawnej prasy śląskiej – czyli co czytały nasze prababcie?” – warsztaty z dziennikarstwa w Muzeum Prasy Śląskiej. Zajęcia mają na celu pokazać dzieciom w jaki sposób powstawały kiedyś teksty i ilustracje w gazetach i porównanie tego z dzisiejszą technologią i sposobem wydruku. Podczas warsztatów uczestnikom zostanie również przybliżony wymierający dziś zawód introligatora od praktycznej strony, gdzie będą mieli możliwość wykonania kilku introligatorskich zabiegów na dawnych ręcznych urządzeniach.

22.08.2018

9.30 – 10.00 – śniadanie połączone z wykonaniem świeżego soku warzywnego, smoothie lub przekąski;

10.00 – 12.00 - „ Smakowita matematyka” – kreatywna matematyka z użyciem pomarańczy i innych owoców i warzyw oraz dodatków w postaci goździków, gumek recepturek, wykałaczek itp. Podczas zajęć dzieci tworzą odcinki, obliczają odległości łącząc matematykę z geografią oraz dobrą zabawą. W niezwykle przystępny sposób zostanie przedstawiony dzieciom temat fraktali. Zajęcia ćwiczą wyobraźnię przestrzenną oraz kreatywność, co jest niezwykle istotne.

12.00 – 12.30 - obiad

12.30 – 14.30 - „ Jem brokuły, jem pietruchę, lubię chodzić z pełnym brzuchem” – warsztaty dotyczące świadomego odżywiania, łączące się tematycznie ze smakowitą matematyką, ponieważ użyte podczas zajęć matematycznych warzywa i owoce zostaną przetworzone na desery będące doskonałą alternatywą dla wysokoprzetworzonych słodyczy dostępnych w sklepach. Dzieci dowiedzą się jak odżywiali się nasi przodkowie i dlaczego tak istotny jest powrót do ich przyzwyczajeń. Żywienie ma niebagatelny wpływ na rozwój zarówno fizyczny i umysłowy, dlatego wpojenie dzieciom i młodzieży odpowiednich nawyków żywieniowych i przekonanie co do ich słuszności ma istotne znaczenie i zapewne będzie procentowało w dorosłym życiu;

 

24.08.2018

9.30 – 10.00 – śniadanie połączone z wykonaniem świeżego soku warzywnego, smoothie lub przekąski;

10.00 – 12.00 - „ …a na dodatek całe ze szmatek ” – cz.I – warsztaty z szycia bawełnianych hipoalergicznych zabawek wypełnianych kulka silikonową oraz gryką. Zajęcia mają na celu zapoznanie dzieci z materiałami i przyrządami krawieckimi, następnie sposobami wykonywania wykrojów, zasadą działania maszyny do szycia, sposobem wypełniania wykrojonych zabawek: warzyw i owoców oraz przedstawienie sposobu zszywania ściegiem krytym, którym dzieci zszyją wykonane przez siebie zabawki, a następnie doszyją do nich elementy dodatkowe: szypułki, natki, ogonki itp.

12.00 – 12.30 – obiad

12.30 – 14.30 - „ …a na dodatek całe ze szmatek” – cz.II – kontynuacja szycia nieprzemysłowych zabawek.

27.08.2018

9.30 – 10.00 – śniadanie połączone z wykonaniem świeżego soku warzywnego, smoothie lub przekąski;

10.00 – 12.00 – „Kosmetyki z babcinej fabryki” – warsztaty z mydlarstwa, podczas których dzieci wykonają naturalne mydełka oraz pomadki według tradycyjnej technologii naszych babć. Zajęcia mają na celu rozwijanie zdolności manualnych oraz kreatywności.

12.00 – 12.30 – obiad

12.30 – 14.30 - „ Lubię skakać tu i tam, czas na relaks również mam” – warsztaty łączące aktywność fizyczną na świeżym powietrzu oraz relaksację, uważność i wyciszenie, co jest bardzo ważne w dzisiejszych zabieganych czasach.

 

29.08.2018

9.30 – 10.00 – śniadanie połączone z wykonaniem świeżego soku warzywnego, smoothie lub przekąski;

10.00 – 12.00 - „ Teatralny zawrót głowy ” cz.I – warsztaty teatralne, podczas których uczestnikom zostanie przybliżona metoda dotycząca ciała i dźwięku promowana przez Ziutę Zającówną, następnie film poklatkowy, teatr cienia, gry i zabawy teatralne, animacja przedmiotu oraz interpretacja i inscenizacja.

12.00 – 12.30 – obiad

12.30 – 14.30 - „ Teatralny zawrót głowy ” cz.II – kontynuacja części pierwszej zajęć teatralnych

 

Wszystko to w historycznej scenerii Zagrody Wsi Pszczyńskiej.

Powyższe zajęcia mają na celu pokazanie dzieciom tego co było kiedyś, jak ludzie spędzali wolne chwile i organizowali sobie czas i porównanie z tym co jest teraz oraz wysnucie odpowiednich wniosków. Nie chodzi oczywiście o to, aby totalnie skrytykować dzisiejszą technikę i technologię, która pędzi do przodu w zastraszającym tempie, ponieważ niejednokrotnie ta technologia nas ratuje. Bardzo często nas jednak gubi z powodu nadmiaru bodźców, które do nas zewsząd docierają. Chodzi o to, żeby dzieci miały porównanie i były w stanie znaleźć złoty środek i nie lubowały się tylko i wyłącznie w rozrywkach mulimedialnych, ale korzystały również z „prostych” zabaw, które są równie ciekawe i niezwykle wartościowe chociażby z punktu widzenia kontaktów międzyludzkich oraz integracji sensorycznej.

Koszt pojedynczego dnia warsztatów z wyżywieniem: 45 zł

Koszt karnetu na komplet 5 warsztatów z wyżywieniem: 180 zł

Zapisy pod numerami telefonu 32 210 57 77; 604 508 718 do dnia 10 sierpnia. Po utworzeniu się grupy poprosimy Państwa o dokonanie wpłaty. Liczba miejsc ograniczona!!!

Serdecznie zapraszamy!!!

Partnerem akcji jest Fundacja Banku Zachodniego WBK.