"Moik w deszczu postawiony, wiosna przywitana"

W niedzielę 29.04.19 postawiliśmy moja i jednocześnie przywitalismy wiosnę w pszczyńskim skansenie. Wydarzeniu towarzyszył występ Dziecięcego Zespołu Regionalnego "Jedynka" oraz Zespołu Regionalnego Pszczyna. Podczas uroczystości przygotowaliśmy także ofertę bardzo ciekawych warsztatów: robótki na paluszkach, czyli sztrykowanie bez użycia szydełka i drutów oraz kosmetyki z babcinej fabryki, czyli produkcja naturalnych mydełek.

Imprezę prowadziły uczennice LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie. Na początku wprowadziły przybyłych gości w tematykę związaną ze stawianiem moja, gdyż nie wszyscy wiedzieli na czym polega ta tradycja.

" Moj, to je taki drzewko kere kawalery downij stawiały na placach frelek na wydaniu. Stawiani moja pod łoknym frelki było równoznaczne z łoświadczynami. Im wiynkszy moik tym piykniejszo frelka.

Jak frelka była richtig piykno, kawaler musioł w nocy wahować moika przed inszymi absztyfikantami, co by nie przyszli zwyndzić drzewka.

Jak zaś dziołcha za fest w kawalerach przebiyrała w tynczos dostowała dziada – szpetno kukła kero wisiała na stodole. I była to fest gańba.

Na wiyrchu moika je goik - kery musi być fest wystrojony szlajfkami.

Stawiani moja oznaczo tyż początek ludowej wiosny. Według tradycji na moja przibijało się tabliczka na kerej było napisane, do kerej dziołchy drzewko noleży."

Można by się więc zastanawiać do kogo należy moj postawiony w skansenie? została na nim powieszona tabliczka: 

„Dlo gryfnych frelek z Pszczyny”

Dziękujemy wszystkim za udział w imprezie i zapraszamy do udziału w kolejnych uroczystościach. Najbliższe wydarzenie to noc muzeów.

Zapraszamy!