Święto ziół w skansenie

„Święto ziół” w skansenie – piękny dzień, mnóstwo ludzi, moc inspiracji…

 

Wczoraj, tj. 15.08.19,  w skansenie celebrowaliśmy Święto ziół. W tym dniu zarówno w Polsce, jak również innych krajach Europy obchodzone jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, które jest jednym z najstarszych świąt maryjnych. W polskiej tradycji ludowej od wieków tego dnia czcimy Matkę Boską Zielną – Patronkę ziemi i bujnej roślinności. Z tej okazji, w malowniczej Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej, już po raz drugi, zorganizowaliśmy plenerową Mszę Świętą, na zakończenie której nastąpiło poświęcenie przyniesionych przez wiernych ziołowo – kwiatowych wiązanek i wianków, w większości wykonanych przez lokalne kwiaciarki, które przygotowały bardzo interesujące kompozycje nawiązujące do prostoty i natury.  Królowała lawenda, nawłoć, wrotycz, piołun, mięta, szałwia, nagietek, stokrotka, dziewanna, kalina i inne polne zioła i kwiaty. Było ich naprawdę mnóstwo, w końcu miały swój wielki dzień. Skansen, czyli Zagroda Wsi Pszczyńskiej,  jest doskonałym miejscem, w którym można uczcić Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny wśród otaczającej zieleni, podobnie jak lata temu robili to nasi przodkowie. Eucharystię odprawili ks. Marian Neugebauer – Proboszcz Parafii im. Jana Pawła II w Pszczynie oraz ks. Damian Gatnar – Proboszcz Parafii pw. Wszystkich Świętych w Pszczynie, za co serdecznie dziękujemy.

Po Mszy św. rozpoczęliśmy drugą część imprezy, podczas której uczestnicy mieli okazję zakupić naturalne i ręcznie, z należytą starannością wykonane produkty, na naszym jarmarku rękodzieła i naturalnych produktów. Na szlaku naturalności można było nabyć m.in: zioła, kwiaty, suszone wiązanki z lawendy, lawendowe syropy, lawendowe świece, naturalne kompozycje ziołowo­-kwiatowe, lasy w słoiku, stojaki i świeczniki z plastrów drewnianych, preparaty ziołowe Ojca Grzegorza i Ojca Klimuszko, miody, lampy solne, batoniki z pyłkiem pszczelim, woskowe świece, naturalne, proste wypieki z pełnoziarnistej mąki, gryki, czy amarantusa, mieszanki przypraw bez sztucznych dodatków dedykowane różnym potrawom, kosmetyki z babcinej fabryki, szyte parciane i dżinsowe torby, ręcznie plecione torby ze sznurka jutowego, woreczki wypełniane lawendą, szyjątka - przytulanki, wyjątkową biżuterię: wisiory, kolczyki i bransoletki, domki dla owadów i wiele innych ciekawych produktów, które nie sposób zliczyć. Podczas wydarzenia swoje stoisko przygotowało także Hospicjum św. Ojca Pio, na którym była możliwość zakupienia pięknego rękodzieła, a jednocześnie wsparcia budowy Domu Ojca Pio w Pszczynie.

Dzięki ofercie gastro z ziołową nutą rzecz jasna uczestnicy imprezy mogli się posilić, wypić pyszną świeżo mieloną kawę, zjeść deser i poleniuchować na kocu pod drzewami zbierając siły do udziału w kolejnych atrakcjach.

Równolegle funkcjonowała skansenowa strefa warsztatów. Przygotowaliśmy bardzo bogatą ofertę dla naszych gości, którzy mogli zaangażować się w produkcję mydełek i naturalnych peelingów do ciała z dodatkiem ziołowego suszu i płatków kwiatów. Ponadto zorganizowaliśmy także bloki zajęć artystycznych, podczas których powstały scrapkowo-ziołowe obrazki, przepiękne witraże z płatków kwiatów i ziół na pergaminie, dzięki czemu było to bezpieczne dla dzieci i bardzo kreatywne. Wykonaliśmy także drewniane obrazki maryjne z motywami polnych kwiatów. Z uwagi na charakter święta część warsztatów była poświęcona tylko i wyłącznie głównym bohaterom święta, czyli ziołom i kwiatom. Uczestnicy wykonali wiązanki w stylu boho oraz kokodemy – roślinne ozdoby, w których bardzo istotną rolę odgrywa korzeń uformowany w charakterystyczną kulę z mchu. Podczas uroczystości, pod okiem hafciarek – uczestniczek projektu pn. „Z tradycji czerpiemy siłę, czyli powrót do hafciarstwa na Ziemi Pszczyńskiej” można było wykonać serwetki z motywem ziół i kwiatów. Panie służyły radą i chętnie dzieliły się zdobytym doświadczeniem. Ponadto pomiędzy drzewami zawisła już po raz kolejny kanwa z motywem kwiatowym, na której uczestnicy mogli puścić wodze fantazji i w dowolny sposób wyhaftować wybrany fragment. Nie zabrakło oczywiście cieszących się ogromnym zainteresowaniem robótek na paluszkach, czyli sztrykowanek bez użycia szydełka i drutów. Przez cały czas trwania imprezy można było wziąć udział w warsztatach wiankarskich, oczywiście z ziołami i kwiatami na czele. Ciekawym punktem programu były także warsztaty sensoryczne, polegające na wykonaniu sensorycznych kół. Ponadto w naczyniach przygotowano różne susze ziołowe i zadaniem uczestników była ocena i odgadnięcie jakie to zioło. Do oceny należało użyć wszystkich zmysłów. Najpiękniejsze jest to, że w warsztatach brali udział wszyscy: mali i duzi, kobiety i mężczyźni.

Istotnym punktem programu był pokaz rzeźbiarstwa w drewnie, podczas którego, na oczach widzów, została wykonana pamiątkowa rzeźba tegorocznego Święta ziół, którą można podziwiać w pszczyńskim skansenie. Oprócz tego mieliśmy okazję uczestniczyć w pokazie dotyczącym ziół i kwiatów w praktyce, podczas którego pokazano sposób wykorzystania starych przedmiotów do wykonania przepięknych kompozycji ziołowo-kwiatowych. Podczas pokazu użyto starego krzesła, które na pierwszy rzut oka nie było niczym szczególnym, po wykonaniu kompozycji wprost przeciwnie. Przechadzając się po skansenowych alejkach goście mieli okazję podziwiania wystawy malarstwa lokalnych Artystek działających w ramach Stowarzyszenia. Zorganizowaliśmy także kącik porad jak dbać o rośliny na balkonie i w ogrodzie cieszący się również olbrzymim zainteresowaniem. Nie zabrakło także kowala, który pokazał uczestnikom stare, wymierające niestety rzemiosło.

Na zakończenie tego wyjątkowego i pełnego atrakcji dnia przygotowaliśmy koncert zespołu SąStąd – grupy czwórki utalentowanych muzyków z Żor, którzy zaprezentowali muzykę zupełnie inną od tej komercyjnej, otaczającej nas z każdej strony. Było to niesamowite połączenie wokalu, klawisza, wiolonczeli, kontrabasu i perkusji w gustowną, muzyczną alternatywną dla powszechnie słyszanej muzyki całość. Do tego niebanalne teksty pełne osobistych przemyśleń, doświadczeń i uczuć, pozwoliły przenieść się wszystkim  w cudowną przestrzeń. Muzycy tworzą prawdziwy zespół nie tylko podczas koncertów, ale także w życiu prywatnym i tą synchronizację można było także odczuć słuchając przygotowanego przez Nich repertuaru. Mieliśmy okazję wysłuchać i zobaczyć przepiękny występ kameralnego i prawdziwego Zespołu, przez duże Z, co w dzisiejszych czasach bywa rzadkością.

Realizacja zadania nie byłaby możliwa bez wsparcia ze strony Gminy Pszczyna i Powiatu Pszczyńskiego, za co bardzo dziękujemy. Ponadto wielkie dzięki wszystkim osobom, które postanowiły dołożyć swój chociażby malutki kawałeczek układanki, dzięki czemu powstała spójna, piękna całość. W  szczególności dziękujemy: Księżom, Organiście, Skrzypkowi, Zespołowi, Wystawcom, Prowadzącym zajęcia i pokazy, Akustykom, Konferansjerowi, wszystkim Pracownikom Skansenu i innym Osobom za przygotowanie tego dnia pełnego niesamowitych doświadczeń i inspiracji do dalszych działań.

 

Zapraszamy do udziału w kolejnych imprezach i wydarzeniach.

 

 

 

 

 

 


 

Do zobaczenia!!!