Europejskie Dni Dziedzictwa Narodowego 14.09.2019

Nawiązując do tradycji i kultury naszych przodków oraz pielęgnując dziedzictwo materialne i niematerialne Ziemi Pszczyńskiej podczas 27 edycji EDD w skansenie – Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej zorganizujemy wiele atrakcji i warsztatów nawiązujących do splotu – będącego zarówno synonimem wspólnego wysiłku Polaków związanego z połączeniem kraju po wojnie, ale także zacieśniania więzów międzyludzkich w codziennym życiu, co jest w naszej kulturze niezwykle istotne.

Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w warsztatach nawiązujących do splotu, m.in. robótkach na paluszkach, plecionkach z koralików w wykonaniu Pana Koralika, pleceniu wianków, kaligrafii, tworzeniu biżuterii miedzianej, wiklinowych koszy, makram i innych.


 

Ponadto będzie możliwość:


 

- wysłuchania prelekcji na temat śląskich strojów w nawiązaniu do tradycji i kultury - godz. 13.00 do 14.00.

- zwiedzenia obiektu z przewodnikiem w godzinach 15.00, 16.00, 17.00.


 

Oprócz warsztatów organizujemy także jarmark rękodzieła.

Tematem przewodnim tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa jest SPLOT, dlatego po raz pierwszy w skansenie zorganizowaliśmy dla Państwa warsztaty kaligrafii tj. splotu liter oraz warsztaty splotu drucików miedzianych z koralikami z kamieni półszlachetnych, z których powstaną ręcznie tworzone kolczyki.


 

Kilka słów o kaligrafii i biżuterii…


 

Kaligraf, pan Kamil Bachmiński prowadzący warsztaty w godzinach 14:00-18:00 przybliży dwunastoosobowej grupie technikę dwóch krojów pisma uncjały i tekstury. Przy okazji zajęć praktycznych pan Kamil opowie o kaligrafii i historii pisma. Będzie można zapoznać się z wieloma tematycznie powiązanymi rekwizytami, różnymi rodzajami piór, pergaminem czy papirusem. Wiek uczestników min.10 lat.Czarny atrament, stalówkę z obsadką oraz wykonane prace można będzie zabrać ze sobą.

Liczba miejsc ograniczona. Konieczne wcześniejsze zapisy. Koszt: 70 zł/os.

Szczegóły pod nr tel. 604 508 718.


 

Pani Natalija Antunović-Djapo poprowadzi warsztaty tworzenia biżuterii w ośmioosobowej grupie w godzinach 13:00-17:00. Wiek uczestników min. 16 lat.Kolczyki będą zaplatane dwoma rodzajami splotów, a następnie patynowane i polerowane odpowiednim preparatem, który nada pracy błysk i wyeksponuje piękno splotów. Uczestnicy warsztatów samodzielnie będą mogli wykonać zawieszkę oraz bigle i wszystko połączyć w całość. Wykonane samodzielnie kolczyki będzie można zabrać ze sobą.

Liczba miejsc ograniczona.Konieczne wcześniejsze zapisy. Szczegóły pod nr tel. 604 508 718. Koszt: 100 zł/os.


 

Serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznych Europejskich Dniach Dziedzictwa

 

Regulamin Warsztatów z Kaligrafii

Regulamin Warsztatów z Biżuterii