Objazdowa Akademia Tańca Tradycyjnego - tańce Górnego Śląska

Zapraszamy na cykl dwudniowych warsztatów i potańcówki z muzyką na żywo w ramach projektu realizowanego przez Akademię Tańca Tradycyjnego dzięki Programowi Dotacyjnemu „Koalicje dla Niepodległej".

Na pierwsze spotkanie zapraszamy do Pszczyny na Górnym Śląsku (Skansen w Pszczynie).

Jedną z cech charakterystycznych w tańcach z Górnego Śląska jest występowanie dużej ilości melodii dwuczęściowych o zmiennym rytmie i i tempie. Najbardziej znanym tego typu tańcem jest oczywiście śląski trojak, jednak nie tylko on zagości podczas naszych warsztatów i potańcówki. Pojawią się także m.in. chodzony, mazurka – tyrolina, waloszki – walczyki, polki, rajlynder, krzyżok, kokotek, mietlorz, gołąbek, rachtór.

Do tańca zagrają muzycy grający w regionalnych zespołach pieśni i tańca działających na Górnym Śląsku.

To co proponujemy to powrót do dawnej funkcji jaką miał taniec tradycyjny czyli integracyjnej i zabawowej. Będzie to zarazem okoliczność podczas, której będzie można poznać bogactwo muzyczno-taneczne danego regionu. To co chcemy Wam zaproponować moglibyśmy nazwać popularnym tańcem tradycyjnym, który wykonywany był dawniej przez dużą część społeczeństwa zarówno na wsi jak i w mieście podczas organizowanych potańcówek. W tańcu będziemy szukali spontaniczności, indywidualnej ekspresji i improwizacji, co za tym idzie daleko mu będzie do opracowanych form scenicznych.
Warsztaty nasze uwzględniać będą współczesne predyspozycje i umiejętności pokolenia osób pozbawionego żywego kontaktu z muzyka tradycyjną, dla których tradycyjny polski taniec i muzyka są i mogą być istotnym elementem budowania więzi międzyludzkich, więzi w obrębie "Małej Ojczyzny" oraz więzi o szerszym charakterze tożsamości narodowej.

Warsztaty przewidziane są przede wszystkim dla osób początkujących i średniozaawansowanych, które w aktywny sposób chcą spędzić czas wolny.
Na warsztaty trzeba wziąć wygodne obuwie na płaskiej podeszwie z tzw. lekkim poślizgiem (dziewczęta mogą tańczyć w butach na niewielkim obsie). Co za tym idzie trampki i adidasy z gumową podeszwą odstawiamy do szafy.

PROWADZĄCY: Bogumiła i Piotr Zgorzelscy

kiedy❓
WARSZTATY:
11 października (piątek), godz. 18:00 - 21:00
12 października (sobota), godz. 13:00 - 16:00

POTAŃCÓWKA:
12 października (sobota), godz. 18:00 - 21:00

koszt❓
WSTĘP BEZPŁATNY

zgłoszenia ❓
📧 na warsztaty OBOWIĄZUJĄ ZAPISY MAILOWE: ojciec.pio4@gmail.com

gdzie❓
Skansen w Pszczynie - ALTANA
Adres: Parkowa 20, 43-200 Pszczyna

dla kogo❓
początkujący i średnio-zaawansowani

Video - archiwum Taniec Tradycyjny PL
🍀
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.


Regulamin warsztatów organizowanych w ramach projektu
___________________________________________________

1. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne kontuzje lub nieszczęśliwe wypadki uczestników oraz za rzeczy wartościowe, które mogą zostać zagubione, zniszczone lub skradzione uczestnikom. Sugerujemy aby uczestnicy warsztatów posiadali aktualne badania lekarskie oraz ubezpieczenie NNW.
2. Zabrania się filmowania, nagrywania i fotografowania zajęć bez zgody Organizatorów. Organizator ma pełne prawa do sfotografowania, nagrywania i sfilmowania zajęć oraz wykorzystania uzyskanego materiału na wszelkich polach eksploatacji oraz może udzielać zgody innym podmiotom w tym zakresie.
3. Zgłoszenie udziału i uczestnictwo w warsztatach jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na wykorzystanie swojego wizerunku na potrzeby promocji w przypadku publikacji zdjęć i filmów z warsztatów przez organizatora oraz partnerów współpracujących z organizatorem.
4. Zgłoszenie udziału w warsztatach jest równoznaczne z przyjęciem do wiadomości i zaakceptowaniem niniejszego regulaminu, warunków uczestnictwa oraz z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych przez Organizatora w celach informacyjnych i marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 Sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych DZ. U. Nr 101 poz. 926