🌿Już w najbliższy wtorek zapraszamy na „Święto Ziół” w Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej ❗️

🌿Już w najbliższy wtorek zapraszamy na „Święto Ziół” w Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej ❗️
⚪️To plenerowe wydarzenie nawiązuje do święta, w polskiej tradycji ludowej zwanej świętem Matki Boskiej Zielnej, przypadającego na 15 sierpnia.
⚪️W tym dniu odbędzie się impreza z bogatym programem zarówno dla ducha, jak i ciała. Patronkę ziemi i płodów rolnych uczcimy w pszczyńskim skansenie już po raz czwarty.
⚪️Święto rozpocznie plenerowa msza święta o godz. 10.30 podczas której tradycyjnie święcimy bukiety z ziół /bukiety będzie można zakupić przed mszą/. Po jej zakończeniu będzie okazja na kiermaszu rękodzieła i produktów regionalnych kupić m.in. miody z lokalnych pasiek, sery, przyprawy, domowe przetwory, smakołyki przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Ćwiklic, a także regionalne rękodzieło: ceramikę, biżuterię czy naturalne kosmetyki.
⚪️Przygotowano również bogatą ofertę warsztatów dla wszystkich, małych i dużych, z ziołami w roli głównej /udział w warsztatach jest bezpłatny ilość miejsc ograniczona/. Całość wydarzenia uatrakcyjnią występy lokalnych artystów. Na głośne czytanie i aktorskie interpretacje wierszy Wisławy Szymborskiej zaprosi Stowarzyszenie „take tam...” im. Artystów Międzywojnia. Dodatkowo będzie możliwość obejrzenia wystawy obrazów inspirowanych twórczością noblistki autorstwa młodych artystów ze studia VINCI oraz „take tam...”. Z kolei w 150 rocznicę urodzin księżnej Daisy, Śląsko Bajarka (Dominika Kierpiec-Kontny) zagra spektakl ekologiczno-muzyczny pt. „Ksiynżniczka Gynsipympek”. Odbędziemy bajkową podróż do świata natury, biorożnorodności i muzyki. „Ksiynżniczka Gynsipympek” to także interaktywne spotkanie ze ślōnskom godkōm w przystępnej, rodzinnej formie.
⚪️Na godziny popołudniowe zaplanowano koncert formacji KAROL OCHODEK TRIO, która łączy formę piosenki autorskiej z gatunkami takimi jak jazz, blues, folk i world music. Karol Ochodek to pochodzący z Pszczyny wokalista i gitarzysta. Formacją, z którą występuje najczęściej jest Trio. Występują razem od lat, bardzo dobrze rozumieją się na scenie. Każdy ich występ jest inny, zawsze jednak dbają o dużą dynamikę koncertu, dobry kontakt z publicznością i wysoki poziom wykonania.
Zadanie dofinansowane ze środków budżetu gminy Pszczyna i powiatu pszczyńskiego.
*od godz. 13.00 wstęp 5 zł