„PRANIE PACHNĄCE SZTUKĄ” GRAFIKI ALEKSANDRA SPYRY


„PRANIE PACHNĄCE SZTUKĄ”
GRAFIKI ALEKSANDRA SPYRY

„Pranie pachnące sztuką” to projekt Powiatu Pszczyńskiego, który zakłada stworzenie plenerowych wystaw obrazów lokalnych twórców w nieoczywistej formie i miejscach. Podobny zamysł jest realizowany w ogrodzie Starostwa Powiatowego w Pszczynie, w przestrzeni osiedla Śródmieście, pszczyńskim skansenie, przy suszeckim GOK-u oraz w goczałkowickim Uzdrowisku.

W wyjątkowej scenerii chałupy z Grzawy 14 lipca o godz. 15.30 odbędzie się otwarcie plenerowej wystawy „Pranie pachnące sztuką” na której zaprezentujemy 12 grafik pszczyńskiego artysty, plastyka, założyciela Zespołu Regionalnego „Pszczyna”, inicjatora budowy Skansenu Zagrody Wsi Pszczyńskiej, autora wielu publikacji z zakresu historii i kultury regionalnej, Aleksandra Spyry. Prace powstały w okresie lat 60-90-tych XX wieku, inspirowane kręgiem kultury ludowo-sakralnej. Wykonane są w technice druku wypukłego czyli linorytu, drzeworytu i cynkografii.

Aleksander Spyra urodził się 20 listopada 1938 roku w Pszczynie. W 1962 roku uzyskał dyplom katowickiego Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uprawia grafikę warsztatową w technikach linorytu, drzeworytu i cynkografii. Ponadto tworzy płaskorzeźby, tablice pamiątkowe, medaliony w brązie. Zajmuje się także grafiką użytkową oraz tworzy pastele. Inspiracją jego dzieł jest kultura ludowa Śląska, pszczyński folklor oraz sztuka sakralna.

Prace Aleksandra Spyry zaprezentowane zostaną w niecodziennej formie… wydrukowane na tkaninie dekoracyjnej będą codziennie wywieszane jak pranie, na sznurze i przypinane klamerkami. Wystawa dostępna będzie przez całe wakacje w godzinach otwarcia skansenu.