Dofinansowanie na realizację żywych lekcji przyrody dla Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskie

Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej po raz kolejny otrzymała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i przystępuje do realizacji kolejnego etapu warsztatów ekologicznych pn. „Tropem żubra”, „Sekrety pszczół” oraz „Magia ziół”, które odbywają się w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Pszczynie oraz Skansenie – Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej.

Zajęcia są dedykowane grupom szkolnym oraz przedszkolnym. Realizowane są w formie warsztatów – żywych lekcji przyrody, podczas których dzieci i młodzież mają okazję nauki przez poznanie i doświadczenie, co z punktu widzenia procesu dydaktycznego pozwala na osiągnięcie najlepszych efektów nauczania. Dzięki tego typu zajęciom wiedza pozyskiwana przez uczniów jest głębsza, bardziej trwała i użyteczna, a zatem prawdopodobieństwo jej wykorzystania przez uczniów w życiu codziennym oraz, być może przyszłym życiu zawodowym jest bardzo wysokie.

Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej organizuje trzy rodzaje warsztatów dofinansowywanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, a mianowicie:

  1. Tropem żubra – zajęcia odbywające się w zaciszu drzew Pokazowej Zagrody Żubrów będące idealnym połączeniem lekcji historii, biologii oraz geografii. Na początku warsztatów, podczas krótkiego trójwymiarowego filmu uczestnicy dowiadują się, w jaki sposób żubry stały się mieszkańcami lasów pszczyńskich, następnie zaś przystępują do udziału w żywej lekcji, której głównymi bohaterami są oczywiście mieszkańcy Pokazowej Zagrody Żubrów, czyli m.in. żubry, jelenie, muflony, sarny, daniele, osły, kozy, owce, ptactwo itp. Podczas interaktywnego spaceru z wykwalifikowanym prowadzącym uczestnicy dowiadują się wielu ciekawostek z życia zwierząt. Uczniowie mają także okazję podejrzenia żubra i innych mieszkańców podczas posiłku, co cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Podczas warsztatów uczestnicy otrzymują zeszyty edukacyjne, w celu utrwalenia zdobytych wiadomości i dołączenia ich do notatki w zeszycie szkolnym.

  2. Sekrety pszczół – zajęcia odbywające się w malowniczym skansenie – Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej zlokalizowanym we wschodniej części parku pszczyńskiego, około 20 minut spacerem od Pokazowej Zagrody Żubrów. Zajęcia te są prowadzone przez wykwalifikowanych pszczelarzy wykonujących swoją pracę z ogromną pasję, dzięki czemu uczestnicy po wysłuchaniu i obejrzeniu bardzo ciekawej prezentacji multimedialnej połączonej z prelekcją, w specjalnych ochronnych kapeluszach, mają możliwość poznania największych pszczelich sekretów, czyli obejrzenia czynnego ula z jego mieszkańcami w roli głównej. Podczas zajęć poruszany jest także aspekt zależności pomiędzy światem roślin i światem zwierząt, co jest niezwykle ważne. Uczniowie mają możliwość zadawania pytań oraz rozwiązywania różnych zagadek i łamigłówek zadawanych przez pszczelarzy. Efekty pracy są zapisywane w zeszytach edukacyjnych, które uczestnicy otrzymują podczas zajęć.

  3. Magia ziół – zajęcia poświęcone magicznym roślinom, w szczególności ziołom, a także kwiatom, które można spotkać przechadzając się alejkami Zagrody Wsi Pszczyńskiej w zaciszu drzew i klimatycznych drewnianych chałup. Warsztaty - podobnie jak te poprzednie -rozpoczynają się krótką prezentacją i przedstawieniem podstawowych rodzajów ziół i spełnianych przez nie funkcji oraz ich szerokich możliwości użycia w kuchni, medycynie, czy produkcji naturalnych kosmetyków. Podczas zajęć uczestnicy poznają zioła świeże oraz te w formie suszu, rozcierając i sprawdzając po zapachu z jakimi roślinami mają do czynienia. Zajęcia są oczywiście przeplatanie elementami zabaw i gier dydaktycznych.

Wartość realizowanego projektu wynosi 39 040,00 zł, z czego 80% jest finansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W najbliższym roku szkolnym 2019/2010 z warsztatów skorzysta około 8000 uczestników z województwa śląskiego.

Warsztaty organizowane przez ARiPZP w Pokazowej Zagrodzie Zubrów oraz Skansenie Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej to żywe lekcje przyrody, które są bardzo wartościowe i mają niesamowity potencjał głównie dlatego, że nie są tylko suchą dawką wiedzy, zlepkiem informacji, ale pobudzają wyobraźnię uczestników, która jest niejednokrotnie ważniejsza od wiedzy, ponieważ ta jest ograniczona, jak stwierdził przed laty Albert Einstein.

Koszt zajęć: Tropem żubra: 18 zł/dziecko; Sekrety pszczół: 14 zł/dziecko.; Magia ziół: 14 zł/dziecko.

 

Zapraszamy do kontaktu i udziału w warsztatach.

Z tradycji czerpiemy siłę…

Kontakt:

Warsztaty „Tropem Żubra” - Pokazowa Zagroda Żubrów, www.zubry.pszczyna.pl, tel. 32 447 05 03,

Warsztaty “Sekrety Pszczół” oraz “Magia Ziół” - Skansen, www.skansen.pszczzna.pl, tel. 32 210 57 77, 604 508 718.