Europejskie Dni Dziedzictwa w skansenie

Europejskie Dni Dziedzictwa w skansenie

16 września w godz. 11.00-17.00 zapraszamy do pszczyńskiego skansenu na kolejną  edycję Europejskich Dni Dziedzictwa.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wielkie święto kultury, które co roku gromadzi tysiące uczestników w 50 krajach Europy. To bezpłatne atrakcje – warsztaty, prelekcje, wystawy dzięki którym można poznawać historię oraz tradycję swojego regionu. W Polsce 31. edycję #EDD obchodzimy pod hasłem  ,,Żywe dziedzictwo - tradycje od pokoleń”, podkreślając istotę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Koordynatorem ogólnopolskim wydarzenia jest Narodowy Instytut Dziedzictwa

W otoczeniu zabytkowych obiektów architektury drewnianej pszczyńskiego skansenu  uczestnicy Europejskich Dni Dziedzictwa 2023 będą mogli poznać regionalne dziedzictwo Ziemi Pszczyńskiej w różnych jej aspektach.    

Podczas indywidualnego spaceru po skansenie, będzie można zapoznać się z historią zabytkowych obiektów oraz uczestniczyć w następujących wydarzeniach :

  • w godz. 11.00 -17.00 – kiermasz produktów regionalnych 

  • w godz. 12.00-15.00 –  warsztaty kulinarne ze śląska kuchnia w roli głównej. To temat cieszący się niezwykle dużym zainteresowaniem. Podczas warsztatów zostaną przybliżone uczestnikom tajniki regionalnej, śląskiej kuchni, zaprezentowane zostaną zapomniane urządzenia kuchenne. Warsztaty  prowadzone będą w zabytkowym wnętrzu Młyna z Bojszów 

  • o godz. 15.00 -  spotkanie z Panią Magdaleną Toboła-Feliks, etnologiem, Adiunktem w Dziale Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic oraz doktorantką Uniwersytetu Śląskiego, która przybliży nam temat pszczyńskiego stroju. W trakcie wystąpienia prelegentka opowie o najbardziej charakterystycznych elementach stroju pszczyńskiego. Prześledzi również zmiany zachodzące w kroju/fasonie oraz kolorystyce jego elementów. Wykład pomoże usystematyzować wiedzę na temat stroju ludowego noszonego dawniej na ziemi pszczyńskiej prezentując jego ogromną różnorodność. 

  • o godz. 16.00 odbędzie się pokaz filmu o pszczyńskim stroju, zrealizowany w pszczyńskim skansenie w maju tego roku. To efekt projektu pt. „Wystrój się w stój” realizowanego w ramach stypendium  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego autorką jest Magdaleną Toboła-Feliks

  • o godz 17.00 odbędzie się promocja wydawnictwa Towarzystwa Miłośników Ziemi pszczyńskiej pt. „ Stodoły oktagonalne w regionie pszczyńskim”. Broszura traktuje o stodołach wielobocznych, stanowiących niegdyś charakterystyczny szczegół krajobrazu ziemi pszczyńskiej. Obiekty te były nieodłącznym elementem każdej pszczyńskiej wioski. O typach stodół, konstrukcji budynku, pokryciach dachowych i ścianach tych obiektów oraz o genezie i rozwoju konstrukcji sochowych dowiemy się z lektury tego wydawnictwa. Promocji wydawnictwa towarzyszyć będzie wystąp Pszczyńskiej Orkiestry Ludowej prezentująca muzyczny folklor ziemi pszczyńskiej.

XVIII-wieczna stodoła ośmioboczna z Kryr znajdująca się w pszczyńskim skansenie jest jednym z nielicznie zachowanych tego typu obiektów. Pod względem architektonicznym stanowi przykład najbardziej archaicznych budowli na Śląsku. Dzięki pozyskanym środkom z Europejskiego Funduszu Rozwoju w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy w ubiegłym roku wykonano min. prace konserwatorskie pokrycia dachowego zabytkowego obiektu oraz renowacje zabytkowego karawanu pogrzebowego. 

Wstęp na wydarzenia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa jest bezpłatny. Zachęcamy do uczestnictwa.