Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty edukacyjnej:
Otaczający nas świat zmienia się w błyskawicznym tempie. Zdajemy sobie z tego sprawę. Dlatego spieszymy do Państwa z propozycją... aby pamięć o rzeczywistości naszych przodków nie zaginęła, przygotowaliśmy kilka tematów lekcji i warsztatów z zakresu etnografii i historii regionu. Budowanie tożsamości opartej na lokalnej tradycji, jest bardzo ważne w procesie edukacji. Dlatego, w zabytkowych przestrzeniach będziemy opowiadać, pokazywać i uczyć naszych najmłodszych o tym jak żyło się na śląskiej wsi 100 lat wstecz.
„Kiecki i ancugi czyli co łoblykano”- lekcja o pszczyńskim stroju
Na zajęciach uczestnicy zapoznają się z częściami ubioru regionalnego, zarówno chłopskiego oraz paradnego. Całość wzbogacona zostanie quizami i zabawami związanymi z tematyką zajęć. Lekcja odbywa się w zabytkowych wnętrzach.
Czym zajmowali się bednarz czy kowal? Lekcja o ginących zawodach.
Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z pracą np. kowala, bartnika, szewca, garncarza, bednarza, cieśli czy młynarza. Całość wzbogacona zostanie quizami i zabawami związanymi z tematyką zajęć. Lekcja odbywa się w zabytkowych wnętrzach np. kuźni czy masztalni.
„Śląskie maszkiety” czyli wokół regionalnej kuchni.
Celem lekcji muzealnej jest przybliżenie uczestnikom regionalnej, śląskiej kuchni oraz zaprezentowanie dawnych narzędzi i urządzeń kuchennych. Całość wzbogacona zostanie quizami i zabawami związanymi z tematyką zajęć. Lekcja odbywa się w zabytkowych wnętrzach.
CZAS TRWANIA: 45 min
GRUPA: 15 - 25 osób
CENA: 20 zł/os.
"Tajemnice ziół" - współfinansowane z WFOŚiGW.
Warsztaty zielarskie o tematyce przyrodniczej wykorzystujące dobrodziejstwa ogrodu, który znajduje się w skansenie także dzięki dofinansowaniu WFOŚiGW. Podczas zajęć uczestnicy tworzą przepiękne zielniki lub sól kąpielową lub mydełko z dodatkiem suszonych kwiatów.
Oferta skierowana do trzech grup wiekowych: dzieci z przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych oraz średnich.
CZAS TRWANIA: 1,5 h
GRUPA: 15 - 20 osób
CENA: 29 zł/os.
regulamin warsztatów szkoły, przedszkola "Tajemnice ziół"
do druku zgoda na udział grupy "Tajemnice Ziół"
"Sekrety pszczół" - współfinansowane z WFOŚiGW
Warsztaty pszczelarskie o tematyce przyrodniczo-ekologicznej połączone z wizytą w czynnej pasiece oraz poznaniem produktów pszczelarskich. Podczas warsztatów uczestnicy samodzielnie wykonają świece z węzy pszczelej.
Oferta skierowana do trzech grup wiekowych: dzieci z przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych i średnich.
CZAS TRWANIA: 1,5 h
GRUPA: 15 - 20 osób
CENA: 29 zł/os.
regulamin warsztatów szkoły przedszkola - Sekrety pszczół
do druku zgoda na udział grupy - Sekrety pszczół
Pogodejmy po naszymu - Agatka i Karlik wyjeżdżają do babci na wakacje
Zapraszamy klasy I - IV na warsztaty promowania mowy śląskiej. Poznanie gwary i dialektu, nauki podstawowych wyrazów śląskich oraz osłuchanie się z brzmieniem mowy śląskiej.
W programie:
- dostarczenie wiedzy o gwarze śląskiej ,
- zapoznanie dzieci z śląskimi nazwami ubrań i przedmiotów potrzebnych do podróży,
- pakowanie walizki wakacyjnej w formie zabawy i nauki,
- odwiedziny babci,
- gra w kapsle
CZAS TRWANIA: 1,5 h
GRUPA: 15 - 25 osób
CENA: 32 zł/os.
Pogodejmy po naszymu
Zapraszamy klasy V-VI na warsztaty promowania mowy śląskiej. Poznanie gwary i dialektu oraz osłuchanie się z brzmieniem mowy śląskiej. Przekazanie autentyczności i dystansu jaki Ślązacy mieli do siebie.
W programie:
- dostarczenie wiedzy o gwarze śląskiej ,
- omówienie budowy roweru i określenie części po śląsku,
- budowa zdań z użyciem śląskich czasowników,
- podział na grupy
- gra w kapsle
CZAS TRWANIA: 1,5 h
GRUPA: 15 - 25 osób
CENA: 32 zł/os.
Andrzejki w Skansenie
Serdecznie zapraszamy grupy na magiczne spotkanie z andrzejkowymi wróżbami. Zajęcia w formie zabaw andrzejkowych przeznaczone dla przedszkoli i szkół podstawowych.
CZAS TRWANIA: 1,5 h
GRUPA: 15 - 25 osób
CENA: 25 zł/os.
Tradycja i symbolika świąt Bożego Narodzenia
1.Tradycja i symbolika świąt Bożego Narodzenia na przestrzeni lat - lekcja muzealna . Celem zajęć jest popularyzacja pięknej tradycji oraz symboliki świąt Bożego Narodzenia na przestrzeni lat. Uczestnicy dowiedzą się jak wyglądała wieczerza wigilijna, jakie potrawy znajdowały się na stole wigilijnym.
CZAS TRWANIA: 45 min
GRUPA: 15 - 25 osób
CENA: 20 zł/os.
2.Tradycja i symbolika świąt Bożego Narodzenia na przestrzeni lat- warsztaty. Zajęcia rozpoczynają się, krótką pogadanką na temat świąt Bożego Narodzenia. Podczas zajęć uczestnicy wykonają*:
- świątecznego skrzata z wełny, który będzie doskonałym pomysłem na upominek świąteczny dla każdego dziecka
- stroik świąteczny na stół wigilijny, z naturalnych materiałów i świecą z węzy pszczelej
- ozdobę choinkową z masy porcelanowej, którą samodzielnie pomalują
* podczas rezerwacji telefonicznej należy dokonać wyboru rodzaju warsztatów
CZAS TRWANIA: 90 min
GRUPA: 15 - 25 osób
CENA 32 zł/os.
Warsztaty zimowe
Warsztaty:
1. Kiecki i ancugi, czyli co łoblykano?
Warsztaty, na których uczestnicy dowiedzą się w co ubierali się mieszkańcy ziemi pszczyńskiej 100 lat wstecz, o czym informował strój, czy co to strój paradny? Ponadto każdy uczestnik samodzielnie wykona papierowe stroje. Całość wzbogacona zostanie quizami
i zabawami związanymi z tematyką zajęć.
2. „Kto ma owce, ten ma co chce”
Warsztaty artystyczne, podczas których uczestnicy wykonają samodzielnie wełniane owieczki. Zajęcia połączone będą z zwiedzaniem owczej zagrody i karmieniem zwierząt.
3. Ostatki w skansenie
Warsztaty na których uczestnicy samodzielnie zaprojektują i wykonają maski karnawałowe. Zapraszamy na wspólną zabawę, podczas której poznamy tradycyjne zwyczaje karnawałowe.
CZAS TRWANIA: 1,5 h
GRUPA: 15 - 25 osób
CENA: 32 zł/os.
Zielarski upominek dla babci i dziadka
Zapraszamy grupy zorganizowane na warsztaty tworzenia upominku na zbliżający się Dzień Babci i Dziadka. Do wyboru: obraz w ramce lub kompozycja herbat.
CZAS TRWANIA: 1,5 h
GRUPA: 15 - 25 osób
CENA: 32 zł/os.
Warsztaty pożegnania zimy
Topienie marzanny - pogadanka na temat tradycji związanych z pożegnaniem zimy. Samodzielne stworzenie marzanny z naturalnych elementów oraz symboliczne topienie marzanny.
CZAS TRWANIA: 1,5 h
GRUPA: 15 - 25 osób
CENA: 25 zł/os.
Warsztaty wielkanocne
1. Kto ma owce, ten ma co chce - Pogadanka na temat tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Samodzielne stworzenie wełnianych owieczek lub mydełek w kształcie owieczki lub pisanki.
2. Malowanie pisanek - Pogadanka na temat tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Samodzielne malowanie pisanek woskiem lub inną metodą.
CZAS TRWANIA: 1,5 h
GRUPA: 15 - 25 osób
CENA: 32 zł/os.
3. Palma wielkanocna - Pogadanka na temat tradycji związanych z palmą wielkanocną. Samodzielne stworzenie palmy wielkanocnej.
CZAS TRWANIA: 1,5 h
GRUPA: 15 - 25 osób
CENA: 25 zł/os.
Macie ochotę poznać Księżną Daisy von Pless i wziąć udział w pasjonującej, historycznej przygodzie???
Poniżej link do świetnej gry online, która powstała na okoliczność tegorocznej Nocy Muzeum i została przez Silesia Events tak przygotowana, abyście mogli cieszyć się nią każdego dnia...
Do dzieła...
https://slaskiegra.pl/jak-grac-pszczyna/