W skansenie trwają prace konserwatorskie masztalni z Wisły Wielkiej

W skansenie trwają prace konserwatorskie masztalni z Wisły Wielkiej

W listopadzie rozpoczęły się prace konserwatorskie masztalni z Wisły Wielkiej, zabytkowym obiekcie położonym w pszczyńskim skansenie.  Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej otrzymała na ten cel dofinansowanie z budżetu Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w wysokości 127 000 zł.

Zakres prac obejmuje wymianę pokrycia dachowego, wzmocnienie konstrukcji dachowej, impregnację elementów drewnianych, renowację drzwi oraz naprawę poprzez usunięcie  i flekowanie porażonych biologicznie fragmentów ścian. Ze względów bezpieczeństwa budynek na czas prowadzonych robót został wyłączony ze zwiedzania.

 

Masztalnia z Wisły Wielkiej była pomieszczeniem dla koni lub do przechowywania wozów i uprzęży z poddaszem na siano. Nazwa wywodzi się od profesji masztalerza, który opiekował się końmi. Do środka prowadzi piękna szeroka brama wjazdowa, półkoliście zwieńczona i wzmocniona dwoma ukośnymi zastrzałami („psami”) o ciekawych kształtach. Dwuskrzydłowe drzwi wyposażone są w drewniany zamek o mechanizmie zapadkowym. Rok „1799” wyryty na zamku przy bramie wjazdowej informuje o czasie jej powstania.

 

To kolejne prace konserwatorskie w pszczyńskim skansenie. W 2022 roku wymieniono dachy na stodole ośmiobocznej z Kryr i spichlerzu z Rudołtowic-Dębiny. W przyszłym roku planowane są prace konserwatorskie kolejnych obiektów zabytkowych.