Promocja "Elementarza pszczyńskiego muzykanta"

🎶 Wczoraj odbyła się promocja kolejnego wydawnictwa Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej pt. „Elementarz Pszczyńskiego Muzykanta”. W wydarzeniu udział wzięli m.in. burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, wicestarosta pszczyński Damian Cieszewski, Zarząd ARiP-u, a także zaproszeni goście.
📙„Elementarz Pszczyńskiego Muzykanta” to niezwykły zbiór łatwych i przystępnych utworów ludowych ziemi pszczyńskiej, specjalnie opracowanych na popularne instrumenty używane w muzyce regionalnej, takie jak akordeon 🪗 i 🎻skrzypce.
🎼🎺 Jednak to nie tylko podręcznik dla początkujących muzyków grających na tych instrumentach. To także swoisty poradnik dla samouków i pasjonatów folkloru pszczyńskiego. Wybór utworów opiera się na pszczyńskich pieśniach i przyśpiewkach ludowych, co ma na celu nie tylko promocję pszczyńskiego folkloru wśród dzieci i młodzieży, ale także stanowi solidną podstawę do rozwoju kultury ludowej regionu.
✒️ Autorem i pomysłodawcą książki jest Tomasz Marzec, doświadczony pszczyński muzyk, założyciel i kierownik dziecięcych i młodzieżowych zespołów regionalnych. Przez lata udzielał się w kapelach ludowych - Zespole Ćwiklice, Zespole Regionalnym Pszczyna oraz Dziecięcym Zespole Regionalnym Jedynka.
W przygotowanie opracowań instrumentalnych zaangażowani zostali cenieni pedagodzy z Ogniska Muzycznego w Pszczynie: Katarzyna Hess i Krzysztof Misiurek. 🪗 Katarzyna Hess, akompaniatorka w wielu zespołach muzycznych, ma duże doświadczenie zarówno w nauczaniu, jak i w grze na akordeonie. 🎻 Krzysztof Misiurek, utalentowany muzyk i nauczyciel skrzypiec, specjalizuje się w grze kameralnej. 🎨 Publikacja została wzbogacona ilustracjami autorstwa Aleksandra Spyry, pszczyńskiego artysty i folklorysty, założyciela Zespołu Regionalnego Pszczyna, który w istotny sposób wspierał merytorycznie powstanie tego zbioru.
🎼 „Elementarz pszczyńskiego muzykanta” jest jedynym dostępnym opracowaniem pieśni. i przyśpiewek ziemi pszczyńskiej na instrumenty. Dwanaście zróżnicowanych utworów ludowych to zaledwie wstęp do planowanych przyszłych wydań, które obejmą także inne instrumenty, m. in. klarnet i trąbkę. Elementarz składa się z dwóch książek, które są bezpłatne. Dodatkowo w wersji cyfrowej będzie dostępny na stronie Zagrody Wsi Pszczyńskiej.
Wydawcą opracowania jest Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, która prowadzi szereg działań promujących dziedzictwo ziemi pszczyńskiej. Od 2021 roku sprawuje mecenat nad zespołem prezentującym muzyczny folklor ziemi pszczyńskiej. Pierwotnie zespół nosił nazwę „Kapela Pszczynioki”, w ciągu 2 lat skład osobowy znacznie się poszerzył w związku z tym od maja tego roku zespół zmienił nazwę na „Pszczyńską Orkiestrę Ludową”. Tworzą ją młodzi i trochę starsi artyści – pasjonaci folkloru i muzyki tradycyjnej – gdzie starsi przekazują swoje umiejętności i doświadczenie zdobyte przez lata, ucząc młodsze pokolenie tradycji śpiewu oraz gry na instrumentach ludowych. Kapela promuje pszczyński folklor piękna grą na instrumentach , śpiewem i tradycyjnymi strojami uczestnicząc na różnych wydarzeniach kulturalnych w gminie, powiecie, a także na przeglądach i konkursach folklorystycznych. Próby zespołu odbywają się w pszczyńskim skansenie regularnie raz w tygodniu. Zajęcia są bezpłatne dla wszystkich chętnych.
💰 Zadanie dofinansowano z budżetu Gminy Pszczyna.
 

Patronat nad wydawnictwem objął Instytut im. Wojciecha Korfantego.