Historia w drewnie zapisana

Historia

Staraniem Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej w połowie lat 70-tych ubiegłego stulecia  we wschodniej części zabytkowego parku pszczyńskiego otwarto Zagrodę Wsi Pszczyńskiej. Na blisko dwóch hektarach zgromadzono kilkanaście obiektów architektury drewnianej ziemi pszczyńskiej. Ostatnie świadectwa tradycyjnej zabudowy wiejskiej.

Najstarszym zabytkiem jest spichlerz dworski z Czechowic (1784 r.). Prawdziwą atrakcją jest również stodoła ośmioboczna z Kryr (XVIII w.), chałupa z Grzawy (1831 r.), kuźnia z Goczałkowic (XIX w.) i młyn wodny z Bojszów, w którym dzisiaj mieszczą się sale wystawowe. Skansen posiada wysoką wartość kulturalną, historyczną i etnograficzną. Zaliczany jest do unikalnych atrakcji turystycznych województwa śląskiego.

O znaczeniu historycznym i turystycznym Zagrody Wsi Pszczyńskiej świadczy fakt wpisania jej do Szlaku Architektury Drewnianej opracowanego przez Urząd Marszałkowski, który to szlak łączy najcenniejsze i najciekawsze przykłady drewnianej architektury sakralnej i świeckiej Górnego Śląska. Wyjątkowość skansenu drzemie w zabytkowych chatach, z których większość to budynki z oryginalnych materiałów. W ich wnętrzach zebrano wiele autentycznych sprzętów, są wśród nich m.in. rolnicze i rzemieślnicze narzędzia codziennego użytku, „drabinioki”, sanie towarowe, eleganckie bryczki, meble oraz ciekawe eksponaty sztuki ludowej.

 

Rozbudowa skansenu

Dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego oraz gminy Pszczyna w latach 2013-2015 wybudowano nowe obiekty, które pozwoliły na przygotowanie całorocznej oferty turystycznej i edukacyjnej. Powstały m.in. budynek wielofunkcyjny ze sklepem i salką przeznaczoną na warsztaty i zajęcia edukacyjne, drewniana altana z pomostem, a także karczma. Uzupełnieniem aranżacji terenu jest koło młyńskie z urządzeniem do mielenia zboża wzorowane na osiemnastowiecznych rozwiązaniach technicznych, całość wykonano z drewna.

W skansenie prowadzone są również warsztaty edukacyjne tj.: „Sekrety pszczół”, „Tajemnice ziół”,  oraz warsztaty artystyczne. Na szczególną uwagę zasługują imprezy folklorystyczne, m.in.: Mały Brzym, Spotkania pod Brzymem, Stawianie moja, czyli początek ludowej wiosny, a także Święto Ziół, Święto Pszczoły. Skansen bierze również udział w Nocy Muzeów oraz Europejskich Dniach Dziedzictwa. Łącząc tradycję z nowoczesnością organizujemy także spotkania przy szkubaniu pierza czy haftach. 

Od roku 2008 skansenem zarządza Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.

 

 Rozbudowa Skansenu Zagrody Wsi Pszczyńskiej

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego — realna odpowiedź na realne potrzeby Nazwa projektu: „Rozbudowa Skansenu Zagrody Wsi Pszczyńskiej — rozwój infrastruktury zaplecza turystycznego w Pszczynie”.

Ze względu na swoją bogatą historię, a także liczbę atrakcji turystycznych, Pszczyna od wielu lat cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Będąc na Śląsku nie sposób nie trafić do Pszczyny. Oprócz muzeów, największym zainteresowaniem cieszy się Stare Miasto oraz  zabytkowy park, a w nim Pokazowa Zagroda Żubrów i Skansen – Zagroda Wsi Pszczyńskiej.

W ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007—2013, powstały cztery obiekty o łącznej powierzchni – 552 m², powierzchni użytkowe – 625 m², w tym:

 • parterowy budynek gastronomiczny z poddaszem użytkowym – karczma,

 • parterowy budynek usługowy z poddaszem użytkowym – sklep, informacja turystyczna,

 • parterowa, drewniana altana,

 • drewniana brama wejściowa.

Obiekty wyposażono w urządzenia do obsługi turystów, w tym zakupiono sprzęt komputerowy, narzędzia do utrzymania zieleni, meble i akcesoria kuchenne. Całość dopełnia kompleksowe zagospodarowanie terenu z elementami małej architektury. Wykonano nowy układ komunikacyjny z szerokimi, utwardzonymi ścieżkami, łączącymi „starą” i „nową” część skansenu.

Zainstalowano również nowe oświetlenie zewnętrzne. Uzupełnieniem aranżacji terenu jest koło młyńskie z urządzeniem do mielenia zboża wzorowane na osiemnastowiecznych rozwiązaniach technicznych, całość wykonana z drewna, oraz staw z wychodzącym z altany pomostem.

Całkowita powierzchnia działek będących przedmiotem projektu wynosi 1,6130 ha. Celem projektu jest nadanie skansenowi nowych funkcji turystycznych, zwłaszcza w zakresie poprawy jakości infrastruktury turystycznej Pszczyny – Perły Księżnej Daisy.

​​​​​

NAZWA FUNDUSZU:
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
NAZWA PROGRAMU:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2007—2013

NAZWA DZIAŁANIA:
Działanie 3.1 „Infrastruktura zaplecza turystycznego – podmioty publiczne”
INWESTOR/WNIOSKODAWCA:
Gmina Pszczyna

WARTOŚĆ PROJEKTU (PLN):
3 358 122,73 zł
WARTOŚĆ DOTACJI (PLN):
2 772 481,31 zł

 

Mapa skansenu

 1. Informacja turystyczna, kasa, sklep z pamiątkami
 2. Młyn wodny
 3. Młyn wodny z Bojszów, XIX w.
 4. Spichlerz dworski z Czechowic
 5. Wozownia z Warszowic
 6. Wozownia z Miedźnej, XIX w.
 7. Neogotycka kapliczka słupowa z Poręby
 8. Masztalnia z Wisły Wielkiej, 1799 r.
 9. Stodółka z Kobielic, 1811 r.
 10. Chałupa mieszkalna z Grzawy, 1831 r.
 11. Szopa na siano z Frydku
 12. Wiata bramna, XIX w.
 13. Spichlerz z Rudołtowic-Dębiny, XVIII w.
 14. Studnia z Łąki
 15. Stodoła z Kryr, XVIII w.
 16. Młyn z wiatrakiem z Zebrzydowic, 1904 r.
 17. Pasieka
 18. Kuźnia z Goczałkowic, XIX
 19. Zagrody ze zwierzętami
 20. Altana z pomostem
 21. Rzeźba Utopca
 22. Karczma

WYNAJEM ALTANY W SKANSENIE

Skansenowa altana w magicznej zimowej odsłonie”
 

Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej zaprasza firmy i grupy zorganizowane do organizacji różnego typu wydarzeń w klimatycznej altanie zlokalizowanej w pszczyńskim skansenie. Obecnie przygotowaliśmy świąteczny wystrój, który pozwoli na miłe spędzenie przedświątecznego czasu przy kominku np. podczas firmowych spotkań wigilijnych, wieczorków tanecznych, czy też szkoleń.

Słowami nie sposób oddać piękno tego miejsca, dlatego zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć naszej nowej aranżacji.

Koszt wynajmu altany:  w sezonie grzewczym:

1845 zł brutto za całą dobę.

1230 zł brutto od 4 do 12 godzin.

615 zł brutto - do 4 godzin.

Pozostały sezon:

500 zł brutto do 4  godzin.

1000 zł netto od 4 do 12 godzin.

1800 zł brutto za całą dobę.

Istnieje możliwość negocjacji cen :)